ماسک
دوربین ایکس دی ای دی فتوشاپ ای اس

به عمل کار برآید به سخندانی نیست
یا
ماسک اپلیکیشنی رایگان و غیر انتفاعی برای کنترل شیوع ویروس کرونا

در اوج روزهای کرونا ما هم در "جالب" بر اساس پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی در حالی که دورکار بودیم و از خونه کارها رو انجام می‌دادیم. بحران کرونا تو کشورمون به مرحله‌ای رسید؛ که همه سازمان‌ها سعی کردن به قدر وسع و تواناییشون برای مبارزه با کرونا کاری بکنند. ما هم در جالب به کمک تیمی از متخصصان علوم کامپیوتر و ویروس‌شناسی در دانشگاه شریف، شهید بهشتی و دانشگاه تهران رفتیم.
طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی و تجربه‌ٔ کشورهای موفق در مهار کرونا، برای کنترل کرونا ۱- فاصله‌گیری اجتماعی ۲- پایش و درمان مبتلایان ۳- رصد تماس‌های نزدیک ضروری است و لازمه هر سه، به ویژه سومی، در ایران استفاده از اپلیکیشن‌هایی است که بر اساس contact tracing کدنویسی شده‌اند.
وظیفه ما در پروژه "ماسک" طراحی برنامه رسانه‌ای و استراتژی تبلیغات به همراه برنامه رونمایی از اپلیکیشن بود.
هفته اول بعد از نهایی شدن نام "ماسک" هویت بصری اپلیکیشن شامل لوگو، لوگوتایپ، قواعد گرافیکی برند، نظام رنگی و تایپوگرافی و ... طراحی و اجرا شد. بلافاصله طراحی وب‌سایت هم نهایی شد.

لانچ اولیه اپلیکیشن در دانشگاه شریف انجام شد. تمامی اساتید و دانشجویان از طریق ایمیل اپلیکیشن رو دریافت کردند و از اون‌ها خواسته شد تا باگ‌های اپلیکیشن رو شناسایی کنند. سه روز بعد از رفع مشکلات اپلیکیشن. مرحله اول لانچ انجام شد. با حمایت جمعی از موثرین و چهره‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی لانچ انجام شد. مرحله اول تبلیغات نیز همزمان با لانچ اپلیکیشن شروع شد. همزمان استفاده از چهره‌ها و صفحات پرکاربر و اینفلوئنسرمارکتینگ هم در دستور کار بود. در مرحله اول انتشار لازم بود تا به انبوه سوالات کاربرها در خصوص اپلیکیشن پاسخ داده شود. به همین دلیل تیم تولید محتوای "جالب" در کمتر از یه هفته محتواهای معرفی اپلیکیشن و سوالاتی که کاربران در خصوص اپلیکیشن دارند رو آماده کرد و در مرحله لانچ و تبلیغات اولیه، این محتواها منتشر شد.